پیاده‌سازی فرم ها به شیوۀ استاندارد

جنگو

سلام

جنگو برای پیاده سازی و ساخت فرم ها یک ماژول آماده دارد که در forms قرار گرفته است. جنگو با دو نوع فرم با نام های forms.Form و forms.ModelForm کار می کند. کلاس Form یک کلاس عمومی برای ساخت انواع فرم ها بوده و در زمانی استفاده می شود که فرمِ ساخته شده به صورت مستقیم با لایۀ مدل در برنامۀ ما کاری نداشته باشد. به همین ترتیب کلاس ModelForm برای ارتباط مستیم با لایۀ مدل بوده و به عنوان زیرکلاسی از کلاس Form شناخته می شود.

برای شروع یک فایل با نام forms.py درون فولدر boards ایجاد می کنیم.

boards/forms.py

این فرم، اولین فرم ماست. این مورد یک ModelForm است که با مدل تاپیک مرتبط شده است. فیلدِ subject در لیست fields در کلاس Meta به فیلد subject در کلاس Topic مرتبط می شود. یک فیلد دیگر هم به نام message تعریف شده که مربوط به متن پیامِ پستی است که قصد ذخیرۀ آن را داریم.

یک نکتۀ مهم و در عین حال ساده این است که کلاس Meta به عنوان زیر کلاس NewTopiForm تعریف شده و بنابراین تمام فیلدهای کلاس Meta را به ارث می برد…

خوب حالا فایل views.py را ویرایش می کنیم.

اگر قسمت‌های قبلی فرم را پاک کنیم این قسمت از کد باقی می ماند:

در خط اول چک می کنیم که نوع فرم به شکل POST است یا به شکل GET. اگر متد به شکل پست بود یعنی اینکه کاربر یک سری داده را به سمت سرور ارسال کرده است. بنابراین داده‌های آن را درون متغیری به نام form می ریزیم. form = NewTopicForm(request.POST)

گام بعدی این است که چک کنیم آیا ورودی های فرم به درستی تنظیم شده یا خیر. برای اینکار از تابع ()form.is_valid استفاده می کنیم و اگر همه چیز درست بود آن را با استفاده از تابع ()form.save در دیتابیس ذخیره می کنیم. تابع ()save علاوه بر ذخیره سازی در دیتابیس، شی مربوط به فرم را هم باز می گرداند که ما آن را در Topic ذخیره می کنیم.

بعد از ذخیره سازی هم باید به صفحۀ مناسب دیگری ریدایرکت کنیم که این کار هم در خط مربوط به return صورت پذیرفته است. این کار از  ارسال دوبارۀ فرم ها به وسیلۀ دکمۀ F5 هم جلوگیری می کند.

همچنین در صورتی که داده‌های ارسالی نامعتبر بود، جنگو یک لیست از خطاها را به فرم اضافه می کند. بعد از آن هیچ چیزی مشاهده نشده و به آدرسی که در آخر آمده باز می گردد. یعنی:

این کد به این معناست که برای مشاهدۀ خطاها لازم است صفحۀ new_topic.html را به روز رسانی کنیم.

اگر درخواست به صورت GET بود یک فرم را به صورت خام و خالی مقدار دهی می کنیم و این کار با این تابع انجام می شود:

مثل همیشه نوبت به تست می رسد.

و خروجی:

APIهای ساخت فرم در جنگو خیلی بیشتر از اعتبارسنجی داده‌ها کاربرد دارد. این ها حتی برای ما صفحات HTML را می سازند.

برای استفادۀ کامل از این ها باید قالب new_topic.html را بروز کنیم.

templates/new_topic.html

تگ form دارای سه حالت در زمان رندر است: form.as_ul،form.as_table و form.as_p برای سه حالت در زمان رندر است. این حالات برای نمایش و رندر سریع تمام فیلدهای یک فرم در صفحه استفاده می شود. همانطور که از نامش معلوم است از as_table  برای نمایش فرم ها در حالت جدول بندی استفاده می شود و از as_ul  برای نمایش فیلدهای فرم به عنوان لیست هایی در HTML و…

در حالت قبلی فرم ما زیباتر نمایش داده می شد. حالا باید آن را بهتر کنیم. شاید در نگاه اول کار سخت تری بیاید اما واقعیت این است که این کار بهترین روش است. مثلا وقتی 50 فیلد داشته باشیم می توانیم تمام آن ها را با تایپ دستور سادۀ {{ form.as_p }} انجام دهیم.

علاوه بر آن با استفاده از Forms API در جنگو هم ورودی‌ها اعتبارسنجی می شوند و هم خطاهای مربوط به هرکدام نمایش داده می شوند. برای مثال سعی کنید یک فرم خالی را ارسال کنید.

نکتۀ مهم: اگر در زمان ارسال فرم خالی خطاهایی نظیر   مشاهده شد باید بدانید که این موضوع به جنگو ارتباطی نداشته و مربوط به خطای مرورگر است. برای غیرفعالسازی آن کافی است عبارت novalidate  را به تگ مربوط به فرم اضافه کنیم. <form method=”post” novalidate> البته اگر هم تغییر ندهیم اتفاق خاصی نمی افتد اما در فرم هایی که تعداد فیلدها زیاد است باید این کار را برای استانداردسازی انجام دهیم.

نکتۀ بسیار مهم بعدی:  هیچ چیزی به اسم client-side validation وجود ندارد! ممکن است بعضی از سایت ها برای این کار (اعتبارسنجی سمت کاربر) از جاوا اسکریپت و … استفاده کنند و بهانۀ آن ها هم کاهش بار سرور یا زیبایی و کاربری سریعتر و آسانتر باشد اما مسئله این است که این کار به راحتی قابل دور زدن است و کاربر ممکن است داده های مخرب را به سرور ارسال کند.

نهایت کاری که می شود انجام داد این است که در وهلۀ اول داده ها را با استفاده از جاوااسکریپت و در سمت کاربر اعتبارسنجی کنیم و در صورت صحت به سرور بفرستیم و یک بار هم در آن جا اعتبارسنجی شود. در این حالت در صورتی که کاربر قصد خرابکاری و تغییر در کدها را نداشته باشد در مرحلۀ دوم (اعتبار سنجی در سرور) داده ها تماماً بدون مشکل پاس می شوند چون یکبار با جاوااسکریپت بررسی شده اند.

از قابلیت های دیگر Form APIها این است که می توانیم برای فیلدهای فرم، راهنما قرار دهیم که به آن Help text می گوییم و قابلیت پیاده سازی هم در کلاس Form و هم در کلاس Model را دارد.

boards/forms.py

خروجی:

همچنین می توان فرم را به خصوصیت های دیگر هم مقید کرد:

boards/forms.py

ترجمۀ اختصاصی توسط تمدن

 

مطلب بعدی:زیباسازی فرم ها با Bootstrap

مطلب قبلی:فرم ها در جنگو

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جنگو
پیکربندی گواهینامۀ https

سلام حالا می خواهیم برنامۀ خودمان را با گواهینامۀ https امن کنیم. ساده ترین کار برای انجام آن Let’s Encrypt است. قبل از Let’s Encrypt هرگز تنظیمات https به این راحتی نبوده و مهمتر اینکه اینکار کاملاً رایگان است. آن ها راه حلی به نام certbot را ارائه داده اند …

جنگو
پیکربندی سرویس ایمیل

سلام یکی از بهتر سرویس دهنده های ایمیل Mailgun با قابلیت ۱۲ هزار ایمیل رایگان در ماه است. به صورت رایگان ثبت نام کنید. برای اینکار باید آن را با سرویس دهندۀ دامین خود تنظیم کنید که در این آموزش از tamadon.org استفاده شده است. حالا اولین رکورد DNS را …

جنگو
پیکربندی NGINX

سلام کار بعدی که قرار است انجام شود؛ تنظیمان Nginx به شکلی است که پاسخگویی و سرویس دهی مربوط به فایل های استاتیک را خود انجام دهد و سایر درخواست ها را به Gunicorn بفرستد. یک فایل پیکربندی با نام boards را درون /etc/nginx/sites-available/ و با محتوای زیر اضافه می …

هرگونه استفادۀ از این آموزش به صورت رایگان و با ارجاع به تمدن جایز است.